HAKKIMIZDA

Adige (Çerkes) Kültür Evi, geçmişten günümüze kültürel mirasımızın izlerini taşıyan objelerin sergilendiği özel bir mekandır. Burada Adiğe’lerin günlük hayatlarında kullandığı malzemeler, sosyal yaşamlarında kullanılan çeşitli aletler ve resimler yer almaktadır.  Gönüllü kişiler tarafından hediye edilen bu eserler, iç mekanda yer alan Antik Odada ziyaretçiler için sergilenmektedir.

Sosyal faaliyetlere de yer veren  Adige (Çerkes) Kültür Evi, düzenlediği çeşitli eğitimlerle hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için farklı alternatifler sunmaktadır.   Köprübaşı Ömer Efendi Köyü (Haçemziye)’de yer alan Kültür Evi’nde, el becerisine yönelik  kurslar bulunmaktadır. Özlediğiniz, geçmişin izlerini taşıyan bu mekanın kapılarını açtığınız anda, kendinizi bilindik bir ev ortamında hissedeceksiniz. Sanki eskiden beri hep orada yaşamışınız , hep o havayı solumuş , her oda da ayrı bir anınız varmış gibi hissine kapılırsınız bir anda.

Eski okuldan dönüştürülen binada, 7 oda ve büyük bir salon yer almaktadır. Sergi Salonunun yanı sıra, Eğitim Odası, Dernek Odası ve Muhtarlıkta bulunmaktadır.

Yüksek tavana sahip iç mekanda , tavanların orijinalliği korunmuştur. Binanın ön ve arka giriş kapılarının üzerinde göze hoş gelen, Adige Motifleri kullanılmıştır. Arka bina girişi oldukça geniş bir alana sahip olup, giriş kısmına farklı bir derinlik hissi vermektedir.

Geniş pencereler nedeni ile içeride aydınlık ve ferah bir ortam vardır. Sadeliğe özen gösterilmiş olup iç duvarlarda beyaz renk tercih edilmiştir. Aynı sadeliği dış cephede de görebilirsiniz, beyazlara bürünmüş duvarların pencere kenarlarında kahverengi hakimdir. Dış duvarlara  Adiğeleri anlatan resimler ile Çerkes Demir Sanatları kullanılarak yapılan Kafkas Oyuncularının figürleri uygulamıştır. Benzeri detaylar bahçe kapılarında da görülmekte  ve ilk olarak sizi kapıda yer alan Adiğe Bayrağı karşılamakta.  Kültür Evi’nin oldukça büyük bir bahçesi bulunmaktadır. İlerleyen tarihlerde, buranın peyzajı yapılarak Aile Çay Bahçesi olarak kullanılması projeler arasında  yer almaktadır.

Adige (Çerkes) Kültür Evi’nin bulunduğu bina 1932-1949 yılları arasında imece usulü ile köy halkının kendi imkanları ile İlkokul Binası olarak inşa edilmiştir. Yapımında birçok kişinin emeği bulunmuştur. Uzun yıllar hem Köprübaşı’ndaki öğrencilere , hem çevre köyü öğrencilerine hizmet vermiştir. Yeni İlköğretim okulunun yapılmasının ardından 2011 yılında bu bina onarılmaya başlanmış , ardından eksikleri tamamlanarak kullanılabilir hale getirilmiştir. Bu çalışmaların ardından 03 Aralık 2014 tarihinde  Adige (Çerkes) Kültür Evi olarak açıldı. Bu organizasyon için köyden birçok kişi el ele vererek hazırlıklar yapmış ve  köydeki bayanların  hazırladığı Adiğe Mutfağından en özel lezzetler misafirlere  sunulmuştur.  Açılışın ardından gelen misafirler içeride sergilenen eserleri gezerek, Kafkas Ekibinin gösterilerini izledi.

Adige ( Çerkes ) Kültür Evi, hafta içi saat 10:00 – 19:00 arası , hafta sonları 09:00 – 19:00 arası açıktır. Pazartesi günleri kapalıdır.

 

Misyonumuz :

Kültürel değerlerimizi kaybetmeden koruyarak, gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak, sosyal sorumluluğumuzun bilinci ile kültür,sanat ve eğitim çalışmalarını düzenlemektir.

Vizyonumuz :

Bünyemizde açılacak birçok kurs ve eğitim çalışmalarının çoğalması ile azalmakta olan el sanatlarımızın devamını sağlamak , yeni nesillerin kültürel mirasımıza sahip çıkarak daha ileriye taşımalarını sağlamaktır.

DERNEK KURUCULARI

Hakan Dağ – Başkan
Ahmet Turan – Başkan Yardımcısı
Şerife Korkmaz – Muhasip
Altan Tuğ – Üye
Baykan Özen – Üye
Ebru Sevinç Ceylan – Üye
Ömür Aydın – Üye